Yeme Bozuklukları, düzensiz beslenme alışkanlıkları ve vücut ağırlığı veya şekliyle ilgili ciddi sıkıntı veya endişe ile karakterize edilen hastalıkları tanımlar.

Yeme bozuklukları, bireyin refahına zarar verebilecek yetersiz veya aşırı gıda alımını içerebilir. Yeme bozukluklarının en yaygın biçimleri Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervosa. Bu biçimler aşırı Yeme Bozukluğu olup hem kadınları hem de erkekleri etkiler.

Bozulmuş yeme sorunları yaşamın herhangi bir aşamasında gelişebilir, ancak tipik olarak genç yaşlarda veya genç yetişkinlikte ortaya çıkar. Tıbbi bir hastalık olarak sınıflandırılan uygun tedavi, belirli yeme bozukluğu türlerinin çoğu için oldukça etkili olabilir.

Bu koşullar tedavi edilebilir olsa da, belirtiler ve sonuçlar ele alınmazsa zararlı ve ölümcül olabilir. Yeme bozuklukları genellikle anksiyete bozuklukları, madde kötüye kullanımı veya depresyon gibi diğer durumlarla birlikte bulunur.

Yeme Bozukluğu Çeşitleri

Yeme bozukluğunun en yaygın üç tipi şu şekildedir :

 • Anoreksiya Nervoza – Anoreksiya nervozadan muzdarip erkek veya kadın, tipik olarak kilo alma takıntılı bir korkuya, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumayı reddetmeye ve gerçekçi olmayan bir vücut imajı algısına sahip olacaktır. Anoreksiya nervoza olan birçok insan,tükettikleri yiyecek miktarını şiddetle sınırlar ve açıkça zayıf olduklarında bile kendilerini aşırı kilo olarak görür. Anoreksiya, beyin hasarı, çoklu organ yetmezliği, kemik kaybı, kalp zorlukları ve kısırlık gibi zararlı sağlık etkilerine sahip olabilir. Ölüm riski, bu hastalığı olan kişilerde en yüksektir.
 • Bulimia Nervosa – Bu yeme bozukluğu, tekrarlanan aşırı yemek yeme ve ardından aşırı kusmayı telafi eden davranışlar, zorla kusma, aşırı egzersiz veya müshil yada diüretiklerin aşırı kullanımı ile karakterizedir. Bulimia’dan muzdarip erkekler ve kadınlar kilo alımından korkabilir ve vücut boyutlarından ve şekillerinden çok mutsuz hissedebilirler. Aşırı yeme ve temizleme döngüsü tipik olarak gizli yapılır, utanç, suçluluk ve kontrol eksikliği hissi yaratır. Bulimia , gastrointestinal problemler, şiddetli dehidrasyon ve elektrolit dengesizliğinden kaynaklanan kalp rahatsızlıkları gibi yaralayıcı etkilere sahip olabilir.
 • Aşırı Yeme Bozukluğu – Aşırı Yeme Bozukluğu çeken bireyler genellikle yemek yeme kontrolünü kaybeder. Bununla birlikte, bulimia nervozadan farklı olarak, aşırı yeme olaylarını, temizleme, oruç tutma veya aşırı egzersiz gibi telafi edici davranışlar izlemez. Bu nedenle, Muzdarip birçok insan obez olabilir ve kardiyovasküler hastalık gibi diğer durumları geliştirme riski artabilir. Bu bozuklukla mücadele eden erkekler ve kadınlar, aşırı yeme ile ilgili yoğun yeme , yeme bozukluğunun ilerlemesini etkileyebilecek suçluluk, sıkıntı ve utanç duyguları yaşayabilirler.

Belirtileri

Bir yeme bozukluğundan muzdarip bir erkek veya kadın, bazıları:

 • Tehlikeli derecede zayıf olmasına rağmen kronik diyet
 • Sabit ağırlık dalgalanmaları
 • Gıdaların kalori ve yağ içeriği ile takıntı
 • Yiyecekleri küçük parçalara ayırmak, tek başına yemek yemek ve / veya yiyecekleri gizlemek gibi ritüel yemek alışkanlıklarına katılmak
 • Yiyecek, yemek tarifleri veya yemek pişirme ile sürekli fiksasyon; Birey başkaları için karmaşık yemekler pişirebilir ancak katılmaktan kaçınabilir
 • Depresyon veya uyuşuk dönem
 • Sosyal işlevlerden, aileden ve arkadaşlardan kaçınma.
 • İzole ve geri çekilebilir
 • Aşırı yeme ve oruç dönemleri arasında geçiş yapma

Tedavisi

Bu koşulların ciddiyeti ve karmaşıklığı nedeniyle, yeme bozuklukları konusunda uzmanlaşmış kapsamlı ve profesyonel bir tedavi ekibi genellikle iyileşme ve iyileşme sağlamada temeldir.

Tedavi planları, bir erkeğin veya kadının sağlığının ve refahının restorasyonunda karşılaşabileceği birçok endişeyi ele almak için kullanılır ve genellikle bireysel ihtiyaçları karşılamak için uyarlanır.

Bir ED tedavisi genellikle aşağıdakilerden bir veya daha fazlasından oluşur ve tam bakım için tıp doktorları, beslenme uzmanları ve terapistler ile ele alınır:

 • Tıbbi bakım ve izleme-yeme bozukluklarının tedavisinde en büyük endişe yeme bozukluğu yeme sonucu olabilecek herhangi bir sağlık sorunları ele alıyor .
 • Beslenme: Bu, kilo restorasyonu ve stabilizasyonu, normal yeme rehberliği ve kişiselleştirilmiş bir yemek planının entegrasyonunu içerecektir.
 • Terapi: Birey, aile veya grup gibi farklı psikoterapi formları yeme bozukluklarının altında yatan nedenlerin ele alınmasında yardımcı olabilir. Terapi temel bir tedavi parçasıdır çünkü iyileşmede bir kişiye travmatik yaşam olaylarını ele alma ve iyileşme ve duyguları ifade etme, sağlıklı ilişkileri iletişim kurma ve sürdürme için daha sağlıklı başa çıkma becerilerini ve yöntemlerini öğrenme fırsatı verir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar, bir yeme bozukluğu ile ortaya çıkabilecek ruh hali veya anksiyete belirtilerinin giderilmesinde veya aşırı yeme ve temizleme davranışlarının azaltılmasında etkili olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.