Uzun bir anlamlı çalışma gününden sonra hissettiğiniz tükenme türü ile tükenmişliğin sürekli yorgunluğu arasında bir fark var. Christina Maslach’a göre: “tükenmişlik sendromu, işteki kronik kişiler arası strese verilen uzun süreli bir tepki olarak ortaya çıkan psikolojik bir sendromdur; bunun sonucu, ezici bir yorgunluk, sinizm ve işten kopma hissi ve verimsizlik ve başarı eksikliğidir”. Tükenmişlik sendromu sadece stresi arttırmaz. İş yükünden sadece tahriş olmamak veya yorulmaktan çok, tükenmişlik sendromundan muzdarip olan bir kişi, işlerinin önemi olmadığı gibi sürekli tükenmiş hissedecek, hem kendilerinin hem de başkalarının çarpık ve çoğu zaman karamsar anlayışlarını hissedeceklerdir bu da tükenmişlik sendromuna yol açacaktır. Tükenmişliğin anlaşılmasındaki ilk adım, neyin sebep olduğuna bakmaktır. Tükenmişliğin Geleceği adlı makalesinde Dr. Maslach ve meslektaşları üç ayrı tükenmişlik türü tanımlamıştır. 

Bunlar Şu Şekildedir 

1. Bireysel tükenmişlik , aşırı olumsuz kendi kendine konuşma ile ilgili faktörlerin sonucu olarak kabul edilir.

2. Kişiler arası tükenmişlik , patron veya iş arkadaşı gibi iş yerindeki diğer insanlarla zor ilişkilerin sonucu olarak görülür.

3. Örgütsel tükenmişlik kişi ve iş arasında bir uyumsuzluk olarak görülür.

Bu sınıflandırmalar tükenmişlik sendromunun etkilerini değiştirmeyecek olsa da, en büyük stresörlerin yaşamımızdaki yerini anlamada ilk ipucudur.

Nörotisizm, mükemmeliyetçilik ve özellikle öz eleştirel nitelikte bir doğadan muzdarip olmak, bireysel tükenmeye yol açabilirken, saldırgan veya haksız bir patronla uğraşmak kişiler arası veya örgütsel tükenmeye neden olabilir.

Tükenmişlik sendromunun nereden geldiğini anladıkça, onu etkisiz hale getirme şansımız artar.

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNUN BELİRTİLERİ VE SEMPTOMLARI

Kronik yorgunluk, fiziksel ve duygusal yorgunluk

Tükenmişlik ve depresyon aynı semptomların çoğunu paylaşır. Aslında kontrol edilmezse, tükenmişlik hızlı bir şekilde kronik depresyona dönüşebilir ve yaşamınızın tüm yönlerine sızmaya başlayabilir.

Kendinize şu soruları sorun:

· Erken yatsam bile yorgun uyanıyor muyum?

· Her zamankinden daha yavaş mı hareket ediyorum ve hazırlanıp evden ayrılmak daha uzun sürüyor mu?

· Küçük işler bile karşılayabileceğimden daha fazla enerji harcayacaklarını düşünüyor mu?

· Bugün ve yarın önde ne olduğunu hayal ediyor muyum?

Bu tür bir zihinsel tükenme, fiziksel olarak kendini gösterebilir, soğuk algınlığı ve kızarıklık, bulantı ve baş ağrılarına karşı daha fazla hassasiyet gösterir. Bu sosyal fobiye de sebep olabilir.

Ayrılma

Yaptığınız iş hakkında daha az zevk hissetme dönemlerinden geçmeniz doğaldır. Fakat eğer bu duygu ayrılmazsa, arkadaşlarınız ve ailenizle zaman içinde bile devam ederse ya da işten kaçabildiğiniz ve tamamen projelerden nasıl kurtulabileceğiniz düşünceleriyle meşgul olursanız, tükenmişlikten muzdarip olabileceğiniz büyük bir kırmızı bayraktır.

Etkisizlik hissi ve başarı eksikliği

Tükenmişliğin belli bir seviyeye ulaştığında, işini ve iş yerinde kendi değerini nasıl algıladığını etkileyeceğinden emin olabilirsin.

Kayıtsızlık, çaresizlik ve hatta umutsuzluk hissetmeye başlayabilir ve kendinize sürekli ‘Sorun nedir?’ Diye sorabilirsiniz.

Bu, verimsiz ve işe yaramaz hissetmenize ve verimlilik eksikliğiniz için sinirli ve öfkeli hissetmenize neden olabilir. Mümkün olduğu kadar sert bir şekilde kürek çekmeye başladığınızı düşünüyorsanız ve hala kıyıdan uzaklaşıyorsanız, büyük olasılıkla ciddi bir tükenmişlik sendromu yüzdesiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kendinizi tükenmişlik sendromundan koruma stratejileri

· Yaşamınızdaki stresleri azaltın

· Dijital karmaşadan kurtulun

· Zamanınızı korumak için stratejiler kullanın

· Mola verin

· Düzenli incelemelerle kişisel farkındalığınızı geliştirin

Tükenmişlik sendromunun etkileri

Tükenmişlik sendromunun olumsuz etkileri, aşağıdakiler dahil, yaşamın her alanına yayılır:

1) Fiziksel etkiler

 • Kronik yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Vücut ağrıları 

2) Zihinsel etkiler

 • Umutsuz hissetmek
 • Coşku eksikliği
 • Uyku bozukluğu

3) İş performansı

 • İşten sıkça devamsızlık
 • İşe geç kalmak
 • Azalan iş performansı
 • İstifa niyeti

Tükenmişlik sendromuna yol açabilecek bazı çalışmalar

 • Fazlaca çalışmak, sosyalleşmemek
 • Karışık işler veya kendinize zaman ayıramadığınız işler
 • Tazminat hakkı isteyemeyeceğiniz işler
 • Değersiz hissettiren veya gurur kıran iş yerleri veya işler 
 • Adalet, dürüstlük, güven veren yerlerde çalışın
 • İş disiplini olmaksızın sadece iş verenlerin egosu okşanılan iş yerleri

Tükenmişlik sendromu genellikle depresyonla karıştırılır. Aslında tükenmişlik sendromu, tıbbi hastalık olan depresyondan farklıdır, duygusal, zihinsel ve fiziksel yorgunluk hali olarak tanımlanan birkaç belirtiden oluşan bir grup içerisindedir. Herhangi bir anormal belirti ve semptom varsa, psikiyatristler ve psikologlarla tıbbi danışmanlık, sorunu uygun ve zamanında tedavi planlarıyla doğru bir şekilde ele almak için şiddetle tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.