Dünyada psikolojik rahatsızlık yaşayan insanların nüfusu günden güne artmaktadır. İnsan beyninde yaşanan sorunların sebepleri günümüzde hala birçok alanda net bir anlamda ortaya konulamamaktadır. Bununla birlikte, çoğu semptomlar bilimsel olarak anlaşılmaktadır. Sizlere sık görülen psikolojik rahatsızlıklar nelerdir bahsedelim.

Aşağıda en sık görülen psikolojik rahatsızlıklar ve yaygın tedaviler hakkında üst düzey bir bakış açısına sahip olacaksınız. Aşağıda sunacağımız rahatsızlıklar hiçbir şekilde ayrıntılı değildir, fakat bazıları eş zamanlı olarak ortaya çıkabilen görülen psikolojik rahatsızlıklardır.

Depresyon

Günümüz şartlarında tahminen 300 milyon insanı yakından ilgilendiren ve etkileyen depresyon, en sık görülen psikolojik rahatsızlıktır. Ve genel olarak kadınlarda daha sık görülür yani kadınlar duygusal durumlardan daha çok etkilenir. Genellikle ilgi veya zevk kaybı, genel üzüntü, suçluluk duygusu veya düşük öz değer, uykuya dalma zorluğu, yeme alışkanlığı değişiklikleri, tükenme ve konsantrasyon eksikliği ile karakterizedir. Depresyon sadece beyin kimyasallarının “çok fazla” veya “çok az”, özellikle serotoninin, sık sık tasvir edildiği gibi bir sonucu olarak ortaya çıkmaz. Aksine, genetik, yaşam olayları, tıbbi problemler ve ilaçlar gibi çeşitli durumlarda güçlük yaşama hastalığa neden olabilir.
Depresyon hem uzun süreli hem de tekrarlayan olarak ortaya çıkabileceğinden, depresyon bir kişinin işte veya okulda çalışma yeteneğini ciddi şekilde etkileyebilir ve ilişkiler üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. En şiddetli durumunda depresyon intihar düşüncelerine ve eylemlerine yol açabilir. Bazı durumlarda depresyonu etkili bir şekilde tedavi etmek için bilişsel davranış terapisi, psikoterapi ve antidepresan ilaçları etkili olabilir.

Kaygı(anksiyete)

Birey potansiyel olarak zararlı veya endişe verici tetikleyicilerle karşılaştığında, endişe duyguları sadece normalde değil hayatta kalmak için de gereklidir.

İnsanlığın ilk günlerinden beri, yırtıcıların yaklaşımı ve gelen tehlike, vücuttaki alarmları tetikler ve kaçırma eylemine izin verir. Bu alarmlar, yükseltilmiş bir kalp atışı, terleme ve çevreye karşı artan hassasiyet şeklinde fark edilir hale gelir.

Tehlike beyindeki adrenalin, bir hormon ve kimyasal habercinin acele etmesine neden olur ve bu da “endişe veya savaş” yanıtı adı verilen bir süreçte bu endişeli reaksiyonları tetikler. Emniyet.

Endişeler artık iş, para, aile hayatı, sağlık ve bir kişinin dikkatini ‘savaş ya da kaç’ tepkisine ihtiyaç duymadan talep eden diğer önemli konular etrafında dönmektedir.

Önemli bir yaşam olayından önce veya zor bir durumda gerginlik hissi, orijinal ‘dövüş ya da kaç’ tepkisinin doğal bir yankısıdır. Hayatta kalmak hala gerekli olabilir – örneğin karşıdan karşıya geçerken bir araba tarafından vurulma endişesi, örneğin bir kişinin tehlikeden kaçınmak için içgüdüsel olarak her iki yöne bakacağı anlamına gelir.
Doğru Terapist Fark Yaratır
Kiminle çalışabileceğinizi görmek için 60 saniyelik bir değerlendirme yapın.

Bipolar kişilik bozukluğu

Hem manik hem de depresif dönemler yaratan, bazen kitapla sona eren ve bazen “normal” veya stabil bir ruh hali anlarına sahip olan bu hastalık dünya çapında yaklaşık 60 milyon kişiyi etkilemektedir . Manik bölümler yüksek veya sinirli bir ruh hali, hiperaktivite, şişirilmiş benlik saygısı ve uyku arzusu eksikliği içerebilir. Hipomani daha az şiddetli bir manidir. Depresif dönemler genellikle aşırı üzüntü, umutsuzluk, az enerji ve uyku sorunu hissi ile karakterizedir. Bipolar sorunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik, nörokimyasal ve çevresel faktörlerin bir karışımı, ilaç ve psikososyal destek yoluyla tedavi edilebilen hastalığın ilerlemesinde rol oynayabilir.

Şizofreni ve Diğer Psikozlar

Şizofreni de dahil olmak üzere psikozlar dünya çapında yaklaşık 23 milyon kişiyi etkileyen ciddi bir zihinsel hastalıktır ve düşünme, algılama, duygular, benlik duygusu ve davranıştaki çarpıklıklar ile karakterizedir. Bu hastalıklara sahip olanlar geç ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde başlayan halüsinasyonlar ve sanrılar yaşayabilir, bu da insanların sosyal olarak çalışmasını, çalışmasını veya etkileşimini zorlaştırır.  Ayrımcılık nedeniyle, bu akıl hastalıklarını yaşayan birçok kişi, bozukluğun tedavisine yardımcı olabilecek yeterli sağlık ve sosyal desteğe erişemez.

Bunama

Demans genellikle doğada kronik veya ilerleyicidir ve bilişsel işlevlerin normal yaşlanmanın ötesinde bozulmasını ve dünya çapında yaklaşık 50 milyon kişiyi etkilediği bilinmektedir. Hafıza, yönelim ve düşünmeden anlama, hesaplama ve dile kadar, bilişsel işlevdeki düşüş genellikle duygusal ve sosyal kontrolde bozulma ile karşılanır. Demans, beyni etkileyen çeşitli hastalıklardan kaynaklanır ve şu anda tedavisi bulunmamaktadır, ancak hastanın acısını ve karışıklığını hafifletmek için tasarlanmış bazı tedaviler vardır.
Psikolojik rahatsızlıklar, hemen hemen her kişiye bir şekilde dokunan küresel bir sorundur. Ve bunlar en yaygın olarak belgelenenlerden sadece birkaç tanesidir. Her durum birbirine benzemese de, bireyin güç ve destek almasına yardımcı olmak için tedavi ve iyileşme seçenekleri vardır. Belirtilerinizi tanımak ve doğru bir teşhis koymak için zaman ayırmak, en uygun tedaviyi en iyi şekilde belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.