Sigaralar oldukça bağımlılık yapan nikotin içerir ve bu yüzden sigara bağımlılığı kolay gelişir. Sigarayı bırakmak isteseniz bile zorlanabilirsiniz, çünkü nikotinin etkilerine bağımlısınız. İşte tüm ayrıntıları ile Sigara Bağımlılığı .

Beyin kimyası

Nikotin beyninizdeki dopamin ve noradrenalin adı verilen 2 kimyasalın dengesini değiştirir. Bu bireyde sigara bağımlılığı etkisi yaratır.

Nikotin bu kimyasalların seviyelerini değiştirdiğinde ruh haliniz ve konsantrasyon seviyeniz de değişir. Birçok sigara içicisi bunu keyifli buluyor.

Değişiklikler çok hızlı gerçekleşir. Nikotini soluduğunuzda, hemen beyninize ulaşmakta ve burada zevk hissi üretip, stres ve kaygıyı azaltmakta. Bu nedenle birçok sigara içen nikotin acele etmekten zevk alır ve buna bağımlı hale gelir. Ne kadar çok sigara içerseniz, beyniniz nikotine o kadar alışır. Bu, aynı etkiyi elde etmek için daha fazla sigara içmeniz gerektiği anlamına gelir.

Sigarayı bırakmanın etkileri

Sigarayı bıraktığınızda, nikotin kaybı dopamin ve noradrenalin seviyelerini değiştirir. Bu sizi endişeli, depresif ve sinirli hissetirebili. Sigarayı bırakmak bu hoş olmayan duygulara anında bir çözüm sağladığı için sigarayı bıraktığınızda nikotini istemek normaldir.

Herhangi bir miktarda tütün kullanmak hızlı bir şekilde nikotin bağımlılığına yol açabilir. Bağımlı olabileceğiniz belirtileri şunlardır:

Sigara içmeyi bırakamazsın. Bir veya daha fazla ciddi, ama başarısız, durma girişiminde bulundunuz.

Durmaya çalıştığınızda yoksunluk belirtileri yaşarsınız. Durdurma girişimleriniz, güçlü istek, anksiyete, sinirlilik, huzursuzluk, konsantre olma zorluğu, depresif ruh hali, hayal kırıklığı, öfke, artan açlık, uykusuzluk, kabızlık veya ishal gibi fiziksel ve ruh hali ile ilgili semptomlara neden oldu.

Sağlık sorunlarına rağmen sigara içiyorsunuz. Akciğerlerinizle veya kalbinizle sağlık sorunları geliştirmiş olsanız bile durduramadınız.

Sigara içmek için sosyal veya eğlence faaliyetlerinden vazgeçiyorsunuz. Bu yerlerde veya durumlarda sigara içemeyeceğiniz için sigara içilmeyen restoranlara gitmeyi bırakabilir veya bazı aile üyeleri veya arkadaşlarınızla sosyalleşmeyi durdurabilirsiniz.

Sigara Bağımlılığı için yol rehberi

Bir bırakma tarihi belirleyin.

Önümüzdeki iki hafta içinde bir tarih seçin, böylece bırakmak için motivasyonunuzu kaybetmeden hazırlanmak için yeterli zamanınız olur. Ağırlıklı olarak işyerinde sigara içiyorsanız, hafta sonundan çıkın, böylece değişikliğe uyum sağlamak için birkaç gününüz var.

Aileye, arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza bırakmayı planladığınızı söyleyin.

Sigarayı bırakma planınızı arkadaşlarınızın ve ailenizin bırakmasına izin verin ve durdurmak için destek ve cesarete ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Sigarayı bırakmak isteyen bir arkadaş edin. Zor zamanlardan geçmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Bırakırken karşılaşacağınız zorlukları tahmin edin ve planlayın.

Tekrar sigara içmeye başlayan çoğu insan bunu ilk üç ay içinde yapar. Nikotin yoksunluğu ve sigara istekleri gibi yaygın zorluklara hazırlıklı olarak kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Evinizden, arabanızdan ve işinizden sigaraları ve diğer tütün ürünlerini çıkarın.

Tüm sigaralarınızı, çakmaklarınızı, kül tablalarınızı ve kibritlerinizi atın. Giysilerinizi yıkayın ve duman gibi kokan her şeyi tazeleyin. Arabanızı şampuanlayın, perdelerinizi ve halınızı temizleyin ve mobilyalarınızı buharlayın.

Bırakma konusunda yardım almak için doktorunuzla konuşun.

Doktorunuz yoksunluk belirtilerine yardımcı olmak için ilaç reçete edebilir. Bir doktor göremiyorsanız, yerel eczanenizde nikotin yamaları, pastiller ve sakız da dahil olmak üzere birçok ürünü tezgahtan alabilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alımını önleme

Sigara Bağımlılığı iştah kesici olarak işlev görür, bu nedenle sigarayı bırakmaya karar verdiğimizde kilo almak çoğumuz için ortak bir endişe kaynağıdır. Ayrılmamak için bir sebep olarak bile kullanıyor olabilirsiniz. Birçok sigara içicisinin sigarayı bıraktıktan sonraki altı ay içinde kilo aldıkları doğru olsa da, kazanç genellikle küçüktür – ortalama yaklaşık beş kilo – ve bu ilk kazanç zamanla azalır. Birkaç ay boyunca birkaç kilo daha almanın, sigara içmek kadar kalbinize zarar vermeyeceğini hatırlamak da önemlidir. Ancak, sigarayı bıraktığınızda kilo almak kaçınılmaz DEĞİLDİR.

Sigara Bağımlılığı, koku ve tat alma duyunuzu azaltır, bu nedenle yiyecekleri bıraktıktan sonra genellikle daha çekici görünür. Sigara içmenin oral doyumunu sağlıksız konforlu yiyeceklerle değiştirirseniz kilo da alabilirsiniz. Bu nedenle, akılsız, duygusal yemekten ziyade stres, endişe veya sıkıntı gibi hoş olmayan duygularla başa çıkmanın diğer sağlıklı yollarını bulmak önemlidir .

İşte kilo alımını önlemek

Kendinizi besleyin. Stresli, endişeli veya depresif hissettiğinizde sigaraya veya yiyeceğe dönmek yerine, kendinizi hızlı bir şekilde rahatlatmanın yeni yollarını öğrenin . Canlandırıcı müzik dinleyin, bir evcil hayvanla oynayın veya bir fincan sıcak çay yudumlayın.

Sağlıklı, çeşitli yemekler yiyin. Bol miktarda meyve, sebze ve sağlıklı yağ tüketin . Şekerli yiyeceklerden , sodalardan, kızartılmış ve hazır yiyeceklerden kaçının .

Dikkatlice yemeyi öğrenin. Duygusal beslenme otomatik ve neredeyse akılsız olma eğilimindedir. Televizyonun önünde imar yaparken veya telefonunuza bakarken bir dondurma küvetini cilalamak kolaydır. Ancak, yemek yerken dikkat dağıtıcı unsurları kaldırarak , ne kadar yediğinize ve vücudunuza uyum sağladığınıza ve gerçekten nasıl hissettiğinize odaklanmak daha kolaydır . Gerçekten hala aç mısın yoksa başka bir nedenden mi yemek yiyorsun?

Bolca su iç. En az altı ila sekiz 8 oz. gözlükler kendinizi doygun hissetmenize yardımcı olur ve aç olmadığınızda yemek yemenizi engeller. Su ayrıca toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olacaktır.

Yürüyüşe çık. Sadece kalori yakmanıza ve kilo almanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sigara içilmesinin eşlik ettiği stres ve hayal kırıklığı duygularını hafifletmeye de yardımcı olacaktır.

Masum gıdalar atıştırın. İyi seçenekler arasında şekersiz sakız, havuç ve kereviz çubukları veya dilimlenmiş biber veya jicama bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.