Oyun terapisi, çocuklardaki bir takım psikolojik kaynaklı rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için kullanılan terapi şeklidir. Yetişkinler için terapi ne ise, çocuklar için de oyun terapisi onu ifade etmektedir.

Oyun Terapisi Hangi Yaş Aralığındaki Çocuklarda Uygulanır?

Oyun terapisi genellikle 2 ile 12 yaş arasındaki çocuklara uygulandığında etkili olan bir terapidir. Ancak duruma ve çocuğun ihtiyacına göre ergenlik döneminde de kullanılır.

 Çocuklara Neden Oyun Terapisi Uygulanır?

Çocuklar, yetişkinler gibi duygularını ifade edememektedir. Bunun en önemli iki nedeni vardır. Birincisi; çocukların sözcük hazneleri yetişkinler kadar geniş değildir. Var olan bir durumu karşı tarafa rahat ifade edemezler. İkincisi ise çocukların bilişsel zekası henüz tam anlamıyla tamamlanamadığı için yaşadığı bazı durumları anlamlandıramayabilirler. Ayrıca ortalama bir terapi seansının 45 dakika olduğunu göz önüne alırsak; bir çocuğun 45 dakika sıkılmadan terapiye katılmasının mümkün olmadığını görürüz. Çocuklar sürekli hareket etmek isterler. Onları 45 dakika bir koltuğa oturtup sorunları hakkında konuşulamaz. Bu yüzden oyun terapisti uzmanları, sürekli oyun oynamak isteyen çocukları yine oyun terapisi yardımı ile tedavi etmeye çalışırlar.

Oyun Terapisi Çocukların Hangi Sorunlarının Çözümünde Kullanılır?

Çocuklarda gözlemlenen her türlü psikolojik problemlerde oyun terapisi kullanılır. Özellikle depresyon, kaygı problemleri, takıntılı davranış sorunları gibi problemlerde uygulanır. Ayrıca sadece psikolojik sorunu olan çocuklarda değil tüm çocuklarda uygulanması gerekmektedir. Çünkü oyun terapisi çocukların güven duygusunu, okuduğunu anlama ve yorumlama becerilerini, sosyal ilişkilerinde güçlü bağ kurabilmelerini arttırmaktadır.

Oyun Terapisinin Evdeki Oyundan Farkı Nedir?

Evde çocukla oynanan eğitici oyunların da çocuk üzerinde çok büyük etkisi vardır. Ancak evde oynanan oyun ile çocuğun bilişsel ve motor becerileri geliştirilebilir. Oysa oyun terapisi ile bunlara ek olarak çocukların yaşadığı duygusal problemler giderilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.