En güzel anlatımların öncelikle örnek verilerek ve daha sonra bu örnek üzerinden açıklamalar ile ilerlemek olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle , önce bir örnek vereceğim ve arkasından da açıklamasını yazacağım.

O kadar gevşemiştik ki ,Tatil yapıyorduk ve arabayla dağlarda dolaşıyorduk. Aniden önümüze kocaman bir şey fırladı. Bu bir geyikti fakat o sırada ne olduğunun gerçekten farkına varamamıştım; sadece adrenalinin bir anda tavan yaptığını ve yüreğimin ağzıma geldiğini hissettim. Ensemdeki tüyler diken diken oldu, vücudum gerildi ve tek düşünebildiğim güvenliğimizdi.

Direksiyonu sıkıca kavradım ve yoldan çıkmadan arabayı hayvandan uzaklaştırmaya çalıştım. Tek düşünebildiğim şuydu : Arabayı yoldan çıkarma , herkesi güvende tut. Kaymaya başladık ve arabadakilerin söylediklerini veya sorularını duymuyordum; sadece kendimizi korumak ve kamyonetin ağaçlara çarpmasını önlemek için bütün gücümü kullanmaya odaklanmıştım. Araç ağırdı ; Bu gücü nereden buldum bilmiyorum ama hepimizi tehlikeden kurtarmayı başardım. Sonradan kendimi sinirli ve tükenmiş hissettim ama bu zamanla kayboldu.

Bu yaşanan olayı aşağıdaki gibi açıklayabiliriz ; 

  • Kaygı ,Korku ve endişeler hayatta kalmamız için önemli bir noktadadırlar.
  • Öncelikle tehlikeyi hissederiz (bu stres tepkisinin tetikleyicisidir).
  • Daha sonra korku ; fiziksel veya zihinsel değişimlere neden olan hormonların salgılanmasını tetikler. Bu da bizi kaçırmaya (tehlikeden uzaklaşma) veya savaşmaya(meydan okuma) ya da donmaya(dikkatli uyanıklık) hazırlar.
  • Şimdi bedenimiz harekete geçmeye hazır (kaçmak veya savaşmak için güç ve enerji veya uyanık bir şekilde olduğumuz yerde kalmak için kuvvet buluruz) ve zihnimiz de odaklanmıştır;
  • Stres veya tehlike geçtiği zaman bu değişiklikler de kaybolur ve bedenimiz tekrar sakin haline döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.