Yetişkinler olarak yeni tanıştığımız biriyle nasıl uygun sosyal iletişim geliştirmeyi bildiğimizi düşünebiliriz. Fakat o anki sinirsel gerilmeler, ortamın yarattığı cinsel çekim ve aldatıcı esprituel yanımız ilk buluşma sırasında aradaki iletişimi oldukça hızlı bir şekilde uçuruma sürükleyebilir.

Bazı gaflar, yani evlilik ya da tutuculuk konuları gibi, nasıl kaçınmamız gerektiğini biliriz. Fakat bize oldukça zararsız görünen konular bile karşımızdaki insana yanlışlıkla kırmızı alarm olarak geçebilir.

İlk buluşma sonrası bir şeylerin nereye gideceğini merak mı ediyorsunuz? O zaman birazdan sıralayacağım bu konular hakkında ilk buluşmanızda konuşmaktan uzak durun.

1)Hiç Durmadan Kendiniz Hakkında Konuşmayın

Kendi ilgileriniz hakkında açık olmak ve konuşmak iyidir. Ancak aşırıya kaçmamak lazım. Birlikte olduğunuz insan sizin ne iş yaptığınızı soruyordur ve bunun hakkında daha çok bilgi almak yerine sürekli kendisinden bahsetmeye devam ediyordur. Brooklyn’de yaşayan 27 yaşındaki genç kadın Lynn’e göre, “Söylemeye gerek bile yok, böyle bir insan bana bir sonraki görüşme için gereken heyecanı vermez.”

San Diego çıkışlı sosyolog ve sexolog Jennifer Gusaullus’a göre “Bu ikili ilişkilerde oldukça yaygındır. Kendi ilgilerimizden bahsetmek oldukça iyi bir şey olsa da karşımızdaki insanın da ilgilerine ve beğenilerine vakit ayırdığımızdan emin olmalıyız.”

Aynı zamanda karşımızdaki de aynı konuyla sizin kadar ilgilenmiyorsa konuyu değiştirmeliyiz. Bir eşleşme anketine göre yaklaşık olarak insanların %75’i ikinci buluşma isteğinin doğması için ortak ilgi alanlarının hayati önem taşıdığına inanıyor.

2)Özgüvensiz Davranmayın

“Güzel olduğuma emin misin?” “Yüzümdeki kocaman sivilceyi görüyor musun?” “Sarışınları daha çok beğeniyorsundur şimdi sen.”

Özgüvenin en seksi yanımız olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Aşk Kuantumu kitabı yazarı ve Chicago çıkışlı ilişki terapisti Laura Berman’ın uyarılarına göre kendi özgüvenimizi sürekli zedeleyici sözler söyleyerek karşımızdaki insanı zor durumda bırakmamalıyız. Bu durum sadece sizin (belki de gerçek olmayan) endişelerinize ışık tutmakla kalmayacak aynı zamanda da karşınızdaki insan kendisini sürekli size bunun doğru olmadığı hakkında teselliler söylemek zorunda hissedecek. Eşleşme anketine göre %10’dan daha az insan karşısında özgüveni düşük insan görmek istiyor.

3)İş Dedikodularından Uzak Durun

Berman’a göre “İş arkadaşınızın eşini patronunuzla aldatması sizin için oldukça keyifli bir dedikodu olabilir ancak bunun karşınızdaki kişiyi sıkıntıdan patlattığını unutmamalısınız.”

“Dedikodu zaten çoğunlukla bir müddet sonra yorucu olur, özellikle karşınızdaki insan konu dâhilindeki insanları tanımıyorsa…”

Bunlar yerine iş yerinde neler yapmaktan keyif aldığınız hakkında konuşun, eğer işinizi sevmiyorsanız gelecekte neler yapmak istediğinizden ve bu planlarınız için attığınız adımlardan bahsedin. Yapılan çalışmalara göre, her iki cinsiyet için de dozunda hırs ve tutku oldukça çekici iki özellik olarak göze çarpıyor.

4)Eski Sevgilinizin Ne Kadar Hüsran Olduğu Hakkında Konuşmayın

Gunsaullus’a göre, “İlk buluşmada eski sevgililer hakkında konuşmanın çok da yanlış olduğunu düşünmüyorum çünkü karşımızdaki insana ayrılık sonrası nasıl bir insan olduğumuz hakkında ipuçları veriyor. Oldukça can yakıcı ve suçlayıcı mı yoksa sorumlu bir konuşma mı olduğu hakkında.”

Eğer eski sevgiliniz hakkında oldukça negatif ve hakaret içeren sözler söylediğiniz zaman bu durum bir problem teşkil edebilir. Bu özellikle boşanma süreci geçirdiyseniz daha da sorunludur, çünkü ayrılıkların en problemlisi boşanmadır.

Berman’a göre, “Boşanmanızın ayrıntılarını konuşmanız sizi karşınızdakine güvenilmez hissettirecektir ve muhtemelen ilk buluşmanızda dinlemek istemeyeceği ayrıntıları dinlemek zorunda kalacaktır.” Söylemeniz gereken tek şey kaç aydır hayatınızda biri olmadığı ve yeniden görüşmelere kendinizi açık hissettiğinizdir.

5) Cinsel Hayatınızla Alakalı Açık Detaylar Konuşmaktan Kaçının

Gunsaullus’a göre eğer karşınızdakini daha iyi tanımak istiyorsanız cinsel hayat ile alakalı konularda konuşmak yanlış bir yakınlık ve güven ilişkisi yaratabilir. Çünkü karşınızdaki insanın değerleri ve yaşam tarzı hakkında yeterince bilgi sahibi değilsinizdir. Fakat eğer bu duruma olumlu bakıyorsanız ve rahat hissediyorsanız ilk buluşmada sex konuşmak oldukça cezbedici de olabilir. Bu konuşma sonucunda beraber eve gidip bir şeyler yaşamaya açık olabileceğiniz de partnerinizin aklına geleceğinden, eğer böyle bir fikriniz yoksa söylemlerinize dikkat etmelisiniz.

6)      Duygusal Problemleriniz Hakkında Konuşmayın

Palo Alto ikametinde olan 25 yaşındaki genç Dan yaşadığı bir olayı anlatıyor: “Akşam yemeğindeydik, birlikte buluştuğum kişi bana ruh sağlığı merkezinde kaldığını söyledi ve cildindeki yaraların intihar girişiminden kaynaklandığını anlattı. Ve bu durumun nasıl duygusal sıkıntılar yarattığını ayrıntılarıyla benimle paylaştı.”

Bir konuda açık olalım:

Ruh sağlığına dayalı hastalıklardan bahsetmenin hiçbir utanılacak tarafı yoktur!

Fakat geçmiş ya da bugünümüzdeki ciddi problemler bir sonraki buluşmalarda konuşmak için daha uygundur. Gunsaullus’a göre bu hassas durumlar karşıdaki insanla güvenli bir ilişki kurdukça açığa çıkartılıp konuşulması gereken durumlardır. Bu tür konularda çok çabuk açılmak duygusal olgunluktan uzak olabilir. Daha iyi bir plan: kendinizi ortaya çıkaracak diğer her konu hakkında konuşabilirsiniz.

Steinberg’e göre, “Kendiniz olun ve bırakın karşınızdaki sizi kendi özel çılgınlıklarınızla sevebilecek mi?”

   7)      Diğer Flörtlerinizden Bahsetmeyin

Eğer bir uygulama üzerinden tanıştıysanız, diğer insanlarla da görüşüyor olmanız çok da anormal bir durum olmayacaktır. Ancak karşınızdakine bu en çılgın buluşmaları anlatmak zorunda değilsiniz. Sex ve ilişki uzmanı, Columbia üniversitesinde profesör psikolog Laura Steinberg’e göre, “Bu sıklıkla karşımıza geliyor çünkü insanlar ilişkiyi alevlendirmek için bu konuyu tercih ediyorlar. Fakat karşınızdaki insanın birçok kişiye rakip olarak görmesini ve bundan dolayı tereddüt hissetmesini istemezsiniz.” Eğer ilk buluşma gerçekleşiyorsa, birlikte olmaktan keyif alıyorsanız bu tür konuşmaları daha sonraya saklamalısınız.

   8)      Annenizin En İyi Arkadaşınız Olduğundan Bahsetmeyin 🙂

Ailenizle yakın olmanız çok büyük bir artıdır. Aslına bakarsanız araştırmalara göre insanların %60’ı karşısındaki kişinin ailesiyle iyi ilişkiler içinde olmasını ister. Fakat Steinberg’e göre her kararınızda annenize danışıyor olmanız karşınızdaki tarafından beceriksizlik ya da özgüven düşüklüğü olarak algılanabilir. Bunun yerine ailenizle olan iletişiminize çok değer verdiğinizi ve annenizin de oldukça zeki bir kadın olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu, karşınızdaki insana harika genleriniz olduğunu gösterecektir. Ve belki de sizin etrafınızdaki bu mükemmel insanlarla tanışmaya can atacaklardır.

   9)      Kötü İlişkiler Geçmişinizi Açmayın

İlişkiler konusunda şansınızın yaver gitmediğini açmak oldukça masum ve dürüst görünebilir. Ve eminiz ki elinizde olmayan sebeplerden dolayı birçok şanssızlıkla mücadele ettiniz. Fakat ister beğenin ister beğenmeyin, geçmiş ilişkilerinizin ismini koyan genellikle sizsiniz. Steinberg’e göre, neredeyse bütün aklı başında insanlar kaybeden ata oynamazlar. O yüzden kendinizi bu şekilde lanse etmekten vazgeçin.

(Adopted from Rachael Schultz) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.