Doğruyu söylemek gerekirse, ilişkilerde sadakat çok da kolay bulunan bir şey değildir. Sevgilinize sadık olmanız; ilişkinizi güçlendirmekle kalmaz, sevgilinize verdiğiniz değerin bir göstergesi de olur.

Günümüz ilişkilerinde, gözün dışarı kayması durumları oldukça fazla ve neredeyse apaçık halde. Birçoğu için ihanet etmek, insanın kendisini kontrol altına almasından daha kolay oluyor. Hatta size göre bağlılığı zedeleyen bir unsur, sevgiliniz için gayet normal olabiliyor. Bu gibi durumlara yer vermemek ve karşımızdaki insanın kendini kontrol altına alabileceğini anlamak için ilişkinin başlangıcında iki taraf da bağlılıktan ne anladıklarını, hangi durumların bağlılığı zedeleyebileceğin konuşmalıdır.

Açıkçası, verdiğimiz önerinin uygulanmadığı ve bu yüzden de türlü türlü sorunların ört bas edilmesiyle devam eden birçok ilişki var. Ne yazık ki, bu tür ilişkilerde iki tarafın bağlılığa dair oluşturduğu net bir tablo yok. Dolayısıyla böyle bir tablonun varlığından söz edilmemesi, ilişkide bir kapıyı az da olsa açık bırakıp farklı farklı sorunların içeri girmesine izin veriyor. Oysaki bağlılık, bir ilişkide çözüme çoktan kavuşmuş beklentilerden birisi olmalıdır ki ilişki, daha sağlıklı ve yalana yer vermeyen bir temel üzerine kurulsun.

İlişkide bağlılık

İlişkilerimizde bağlılığımızı nasıl gösteriyoruz, peki? Bağlı bir sevgili deyince çoğumuzun aklına aldatmayan veya ilişkisi dışında başka flörtleşmeler yaşamayan birisi gelir. Tabii ki aldatmamak, bağlılığın olmazsa olmazıdır fakat tek şartı değildir. Bağlı birisi olabilmek, sevgiliniz dışında başka birisiyle yatmamanızdan çok daha fazlasıdır. Fiziksel bir aldatmaya teşebbüs etmemiş olsanız bile sevgiliniz ilişkide sadakatin varlığını sorguluyor ve bir şeylerden dolayı içi rahat etmiyorsa, sorunlar eninde sonunda baş göstereceklerdir.

Nasıl bir ilişkide bulunduğunuz önemli değil. Uzun sürelisinde de kısasında da sevgilinizin bağlılığa dair bakış açısının ne olduğunu bilmelisiniz. Böylece hangi şartları kabul edebileceğinizi ya da edemeyeceğinizi sevgilinize önceden belirtmiş olursunuz ve aynı zamanda sevgilinizi bu konuda hangi davranışlarınızla tatmin edeceğinizi de öğrenirsiniz. İlişkinizde ortak belirlediğiniz bu şartlara uyduğunuzda ve uyulduğunda olabilecek sorunların neredeyse hepsi engellenmiş olur. Fakat aklınızda bulunsun: Bunları konuşup tartışıp çözmüş olmanız, ileride sevgilinizle bu konu hakkında hiçbir sorun yaşamayacağınız anlamına gelmez. Siz yine de dikkatli olun ve boş vermeyin.

İlişkide sadakatın 4 örneği

İlişkilerde sadakat için 3 tane şart vardır: dürüstlükgüven ve bağlılık. Bu şartları tam anlamıyla uygulayacağınızı söylemek, aynı zamanda sevgilinizin iyi ve kötü günlerinde destekçisi olacağınıza dair bir kabuldür. Ancak bazen bu noktada yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Böyle bir kabul, özel alanınıza tacizi veya uygunsuz davranışları da kabul edeceğiniz anlamına gelmez. Çünkü o noktada, ilişkinin başka bir şartı olan saygı tahrip edilmektir. Doğrusunu söylemek de gerekirse; sevgilisine saygısızca ve uygunsuzca müdahale eden birisi, herhangi bir ihanete eğilimi olanın ta kendisidir. Bu tür ithamlar ve davranışlarla karşılaşmak istemiyorsanız, karşılıklı olarak bakış açılarınızı tartışmanız çok önemli. Sağlamaya çalıştığınız ‘sadakat’, tek taraflı uygulanabilecek bir şart değildir.

Sevgilinizden Gizli Saklı İşler Çevirmeyin

Sevgilinizin yanında kendiniz gibi davranmanız ve açık olmanız, bağlılığınızı göstermede çok büyük bir kısmı halletmenizi sağlar. Çünkü sağlıklı bir ilişkide bağ, tarafların özel yanlarını da açıkça göstermesiyle daha da güçlenir. Özel yanlarınızı açıkça göstermenizdeki kastımız ne? Şu ki sevgilinize herkesle paylaşamayacağınız duygularınızı ve düşüncelerinizi dile getirmeniz, onun özel birisi olduğunu hissettirmenizde çok büyük rol oynayacaktır. Sevgiliniz, gözünüzdeki özelliğini bildiği için de herhangi bir sadakatsizliğe fırsat vermeyeceğinizden emin olacaktır.

Ayrıca bu yolda başarılı olmanızı belirleyici bir diğer etken sabrınızdır. Sevgilinize açık ve dürüst olurken sadakatinizin güvenilirliği için belli bir zaman gerektiğini de biliyor olmalısınız. Güçlü bir ilişkiye bir gecede sahip olamazsınız. Zamanla gösterdiğiniz doğru davranışlarla ilişkiyi daha güçlendirir ve sağlamlaştırırsınız. Fakat bu sabır ve tutarlı davranışlar, sadece sizin tarafınızda olursa da sorun olur. Sizinle birlikte sevgiliniz de aynı şekilde dürüst ve açık bir atmosfer oluşturursa bir gelişme kaydedebilirsiniz.

Zorlu Zamanlarda Sabırlı Olun

Bütün ilişkilerin inişleri, çıkışları vardır. İster inanın, ister inanmayın; en güçlü ve mükemmel gördüğünüz ilişkilerin bile kriz anları olmuştur. Fakat bu detay, hiçbir şekilde büyük çaplı bir soruna yol açmaz. Üstelik çoğu sağlam gördüğümüz ilişkiler, bu tarz durumları sık yaşayıp ekip ruhuyla üstesinden gelebilen kişilerin ilişkileridir. Bu yüzden sadakati sağlamanın bir diğer yolu da sevgilinizle yaşadığınız sorunlarda sabrınızı ve soğukkanlılığınızı korumanızdır.

Ne yazık ki, sosyal medyada sunulan çoğu hayat gibi mükemmel hayatlarımız yok. Herkesin iyi olduğu kadar kötü zamanları da olur, olacaktır. Bunun farkında olmanız ve sevgilinize bu gibi durumlarda destek çıkmanız, bağlılığınızın samimiyetini de ortaya dökecektir. Çünkü onun zorlu zamanlarında yanında olursanız, sorunlar esnasında onu dinlemeye hazır olduğunuzun ya da hiçbir şey yapamazsanız bile yanında destekçi olacağınızın mesajını en güzel şekilde verirsiniz. Sorunları aşmadaki sabrı sadece göstermemeli, görmeye de dikkat etmelisiniz. Bunun her iki tarafta da bulunması, ilişkinin bağını oldukça güçlendirecektir.

Sevgilinizi Savunun

Bazı zamanlar ise sorunlar veya tartışmalar üçüncü şahıslarla olacaktır. Bu gibi durumlarda objektif olmanızda fayda var. Sevgilinizin hatalıysa ona bunu fark ettirmek size düşüyor. Aynı zamanda, onu destekliyor ve hatasına rağmen moralini yüksek tutuyor olmanız da gerekli. Yanlışlarını güzel bir dille söyleyip haklı olduğu taraflarını ona göstererek destekçi ruhunuzla birlikte akılcı yönünüzü de göstermiş olursunuz.

Başka bir boyut ise yerine göre savunmanızı gösterme biçiminiz ve savunmanın miktarıdır. Bazı durumlarda sadece onu anladığınızı ve empati yapabildiğinizi hissettirmeniz yeterli olacaktır. Ancak yine de yanlış anlaşılmaya yer vermeyelim. Sevgilinizi bazı durumlarda savunmanızı, onlar kendilerini savunamaz diye önermiyoruz. Sevgilinizin başka kişiyle yaşadığı soruna gösterdiğiniz ilgi, onların bakış açısından da baktığınızı fark ettirmeniz ve destekçisi olmanız; ilişkideki güven ve anlayışı artıracağı gibi beraberinde bağlılık seviyesini de yükseltecektir.

Sevgilinize Ağzınıza Gelen Her Şeyi Söylemeyin

Sevgilimizle arada sırada anlaşmazlıklarımızın ve tartışmalarımızın olması çok normaldir. Sevgiliyle tartışmanın veya anlaşmazlığa düşmenin özünde yanlış hiçbir şey yoktur. Fakat asıl önemli nokta, bu tartışmaları veya anlaşmazlıkları çözme biçiminizdir.  Ne yazık ki, bazılarımızın tartışma esnasında kendisini kaybedip ağıza alınmayacak laflar etmek gibi bir huyu var. Bu huyunuzu ısrarla devam ettirmek, son derecede düşüncesiz bir davranış ve ilişkideki bağlılığınıza zarar veren bir etken olur.

Sevgilinizle herhangi bir sorununuz varsa bunu tek başınıza çözmeye çalışmamalısınız. O sorunu, ikiniz arasında çözüme kavuşturmalı ve ortak bir sonuca varmalısınız. Fakat bu demek değil ki sadece sevgilinizle konuşacaksınız ve arkadaşlarınızla herhangi bir ilişki sorununuzu paylaşamayacaksınız. Tabii ki, işin içinden çıkamaz hale gelince güvendiğiniz birtakım arkadaşlarınıza da danışacaksınız. Ancak ilişkiye veya sevgilinize dair özel sorunlarını, yine sevgilinizle çözüme kavuşturmanız daha sağlıklı bir davranış olur. Bu çözümlemeyi de en güzel üslubunuzla, saygı göstererek yapmalısınız. Fakat yine de kötü sözler söylememek için kendinizi tutuyorsanız bir ilişki yaşamaya hazır olup olmadığınızı ya da doğru ilişkide olup olmadığınızı yeniden düşünmenizde fayda var.

Peki, Neden Sadık Bir Sevgiliniz Olmalı?

Bağlılık, ilişkinin diğer birçok sorunu son raddeye gelse de sürdürmeniz gereken bir kısmıdır. Sorun ne olursa olsun, hala size sadık olunuyor ise ilişkide gerçekten değer ve saygı gördüğünüz anlamına gelir.

Cidden size yeteri kadar bağlı ve sadık birisiyle yaşayacağınız uzun süreli bir ilişki, yaşam kalitenizi bin kat daha artıracaktır. Tam tersi, sadakatten söz edemeyeceğiniz bir ilişkide ise sırf geçmiş günlerin hatırına kalmayı sürdürüp hayatınızı zindana çevirebilirsiniz. Ayrılmak her ne kadar zor olsa da iş işten geçmeden ve ruh sağlığınızı daha da kötüleştirmeden bir son vermeniz sizin için çok daha iyi olacaktır.

Ayrılmaktan o kadar çekiniyorsanız size bir çözümümüz daha var. İlişkide çözülmesi gereken sadakatsizliği ancak ve ancak karşı tarafın da bunu istemesiyle çözebilirsiniz.  Eğer ikiniz de değişmeye ve ilişkinizi bir adım ilerletmeye hazırsanız sizin için hala umut var, demektir. Fakat sadece ilişkinin bir tarafı buna hazır olması büyük bir sorun olur. Çünkü sağlıklı bir ilişki için karşılıklı çaba, olmazsa olmazdır.

Yardım İçin Başvurabileceğiniz Diğer Kaynaklar

Kim olursanız olun, nerede yaşıyorsanız yaşayın ya da nasıl yaşam biçiminiz olursa olsun; her hayat kendince zorluğa sahip. Bu zorluklar, ilişkilerle ya da bazen tamamen farklı sorunlarla ilgili olabiliyor. Bu noktada sorun ne olursa olsun, yalnız olmadığınızı bilmeniz çok önemli. Sadece ülkemizde değil, dünya çapında yardım alabileceğiniz birçok platform mevcut.

Durumunuz her şey hakkında olabilir. Konusu ne olursa olsun, bunun için yardım istemenizde hiçbir yanlışlık yok. Sorunlarınızı istediğiniz bir kullanıcı ismiyle paylaşabileceğiniz Smokinli’de size yardımcı olmaya hazır birçok üyemiz var. Farklı bakış açılarından öneriler okuyarak hem yalnız olmadığınızı hem de bir çözüm yolu olduğunu anlayabilirsiniz. Çözülemeyecek hiçbir şey olmamalı sizin için. Bizimle paylaşmanız yeterli. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.