İlişkinizde gerçekten mutlu olduğunuzu nasıl anlarsınız? Nasıl belli olur? Gözlerinizden mi? Gülüşünüzden veya kahkahanızdan mı? Ya da kavga etmeyen çiftler gerçekten mutlu mudur?

İlişkide olmamızın temel nedeni mutlu olmaktır. Zaten kim şununla da üzüntüye, kedere ortak olayım diye bir ilişkiye başlar ki? Ama bazen, aşkın hayatımızda hiç yaşayamayacağımız şeyler yaşatacağını düşünerek aşktan çok şey bekleyebiliyoruz. Gerçekler acıdır ki aşk, bizi bazı zorlu sınavlardan geçirebilir ve acı çektirebilir. Fakat yolumuza hangi zorluklar çıkarsa çıksın, mutluluğu yakalayabiliriz.

Her şeyde olduğu gibi ilişkideki gerçek mutluluğu anlayabilmek için de öncelikle gerçek mutluluğun ne olduğunu ve nasıl ayırt edebileceğimizi öğrenmeliyiz. Gerçek mutluluğu, sahtesinden ayırt edebiliyor olmalıyız. İşte, gerçek mutluluğu daha iyi anlayıp ilişkinizin durumunu daha iyi gözden geçirebilmeniz için 14 yolu sıraladık:

1. Rüyalarınız gerçekleşmiş gibi hissedersiniz.

Memnun hisseder ve bir o kadar da ilişkinizde yaşadıklarınızdan tatmin olursunuz. Başka ilişkilere bakıp imrenmenize gerek kalmaz. Zaten imreneceğiniz ilişkiyi çoktan yaşıyor olursunuz.

2. Engelleri aşmanız gerektiği gerçeğiyle yüzleşmişsinizdir.

Karşılaştığınız problemler ve engeller sizi üzüp hassaslaştırmaz. Onun yerine sizi daha güçlendirir ve pozitif yapar. Karşılaştığınız engelleri dayanıklılığınızı test etmek için bir fırsat olarak görürsünüz. Evet, fırsat diyoruz çünkü engelleri aştıkça sabrınızın ne kadar arttığını ilk önce kendiniz farkına varırsınız.

3. Geçmişle alakanızı kesersiniz. 

Geçmişteki hataları ısıtıp ısıtıp ilişkiye sunmazsınız. Çünkü onları çoktan kabul etmiş ve geride bırakmış olursunuz. Sevgilinizi geçmişiyle ve olduğu haliyle kabullenirsiniz. İlişkinizde sizi üzen üçüncü şahısları ve hatta kendinizi bile affedersiniz.

4. Gelecek kaygılarınız olmaz. 

Sevgilinize olan aşkınız, aklınızı başınızdan alır. Hissettiğiniz saf ve temiz bir sevgidir. Karşılık olarak aynı şekilde sevilme beklentiniz ve onu kaybetme kaygınız olmaz. Fakat bunun bir sorun olduğunu düşünmeyin. Sadece karşılıksız seviyorsunuz ve bununla da gayet mutlu oluyorsunuz.

5. Küçük detaylarla mutlu olursunuz.

Aşırı pahalı hediyelerin, lüks restoranların ya da masraflı seyahatlerin derdine düşmezsiniz. Sevgilinizin yüzünde gördüğünüz samimi bir tebessüm ve birlikte güzel vakit geçirdiğinizin gerçeği bile sizin için yeterli olur.

6. Fedakâr olmaktan kaçınmazsınız.

Sevgilinizin davranışlarıyla kendinizinkileri karşılaştırma çabasında olmazsınız. Bir şeyleri sizin daha fazla yaptığınızın farkına varsanız dahi bunu bir adaletsizlik olarak görmezsiniz. Sevginiz gerçektir ve kaynağı sizsinizdir. Bu yüzden de hak edilenden fazlasını göstermekten rahatsız olmazsınız. Üstelik hak edilenden fazlasını vermeniz o kişiye bir lütuftur ve bu kadar düşünceli davrandığınız için kendinizle gurur duyarsınız.

7. İlişkinizde kendinizi de seversiniz.

İlişkiniz, kendinizi üzmenize veya kırmanıza fırsat vermez. Onun yerine sizi ehlileştirir ve daha iyi bir insan olmanızı sağlar. Kendinize değer vermeniz gerektiğini öğrenirsiniz ve sevgilinizi sevdiğiniz kadar kendinizi de seversiniz.

8. Doğrularla yaşamaktan zevk alırsınız. 

Sahte ve anlık mutluluklar uğruna hayatınızı ve ilişkinizi yalanlarla ört bas etmeye çalışmazsınız. Doğruları söylemekten çekinmezsiniz çünkü kabullenmemek yerine ikinizin de bununla barışacağını bilirsiniz. Gerçekleri hem paylaşır hem de onlarla yaşamasını birlikte öğrenirsiniz. Böylece ilişkiniz gayet açık ve gerçek olur.

9. Böbürlenme ihtiyacınız olmaz. 

Facebook ya da herhangi bir sosyal medya uygulamasında ve herkese açık mecralarda, ilişkinizde mutlu olduğunuzu gösterme ihtiyacı hissetmezsiniz. İnsanları cezbetmeye veya imrendirmeye çalışmayarak kolayca mutlu olursunuz.

10. Tamamen özgürlük ihtiyacınız olmaz. 

İlişkide ihtiyacınız olan dengeli bir özgürlüktür. Kötülük, kin ve yalandan haz etmezsiniz ki zaten bunlarla baş etmek hiç istemezsiniz. Ancak sevgi, nezaket, gerçekler ve tutku derdiniz olur. İki kısma birden yetişemezsiniz.

11. Fiziksel yakınlık olmasa bile mutlu olursunuz.

Fiziksel yakınlık bir ilişkide ve özellikle evlilikte çok önemlidir. Fakat her dakika veya her gün fiziksel temas olacak diye bir kural da yok. Dikkate aldığınız etken ‘sadece’ fiziksel temas değilse cidden mutlu bir ilişki yaşıyorsunuzdur. Çünkü sağlıklı bir ilişkinin aynı zamanda duygusal, zihinsel ve ruhsal yakınlığa da ihtiyaç duyduğunu biliyorsunuzdur.

12. Affetmeye hazırsınızdır.

Gereksiz öfke ve garezlerinizi içinizde tutmazsınız. Sevgilinizin hatalarını veya boşluğuna gelen davranışlarını affetmesini bilirsiniz. Kalbinize bu tür sizi üzecek davranışlar yüklemezsiniz ki mutluluk sırrınız da bu olur.

13. Sakin ve dingin bir kafayla tartışırsınız. 

Çok hassas veya patlamaya hazır olmadıkça sevgilinizle düşüncelerinizi rahatça paylaşırsınız. Birbiriniz dinler ve bakış açılarınızı medenice tartışırsınız. Tartışmalarınız, ilişki için gayet üretken ve rahatlatıcı bir hal içerisinde olur.

14. Ağlamaktan çekinmezsiniz.

Yumuşacık ve kendini açmaya hazır bir kalbiniz vardır. Gerçekten hissettiklerinizi göz ardı edemezsiniz. Mutluluktan veya üzüntüden olması hiç fark etmez. İstediğiniz an rahatça ağlayabilirsiniz. İşte böylelikle insanlığın ve duyguların farkında olursunuz. Aslınızı ortaya dökmekten kaçınmazsınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.