İlişki terapisi bir diğer adıyla eş terapisi ilişkilerinde sorunlar yaşayan çiftler tarafında tercih edilen bir terapi çeşididir. Sadece evli çiftler için değil nişanlı ya da sevgililer tarafından da talep gören bu terapi biçimi ilişkisinin kurtulması için bir adım atmak isteyenler ve sorunlarına çözüm bulmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Birçok kişi bu tarz terapilerin işe yaramadığını düşünse de aslında birçok ilişki bu şekilde kurtulmaktadır. Peki, ilişki terapisi nasıl yapılır ve hangi yöntemeler izlenir? İlişki terapisi görmeye karar vermiş olan çiftlerin ilk yapmaları gereken şey bir sağlık merkezi ve psikolog seçmektir.

Bu işi yapan birçok psikolog vardır. Fakat en güvenilir ve başarılı psikoloğun seçilmesi terapinin işe yaraması açısından son derece önemlidir. Çoğu çift bayan psikologların daha güvenilir olduğunu düşünmektedir. Güvenilir bayan psikolog Bursa gibi büyük şehirlerde çok daha kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Psikolog seçiminden sonra sıra terapinin nasıl yapılacağının belirlenmesine gelmektedir. Bu psikoloğun önerilerine bağlı olarak değişmektedir. Bazı psikologlar çiftlerle aynı anda konuşmayı tercih etmektedir. Bazıları ise bireysel terapi uygulamasına yönelmektedir. Bireysel terapi özellikle aldatma gibi durumlarda uygulanması gereken yöntemlerden bir tanesidir.

İlişki terapisi ne zaman gerekir?

İlişki terapisinin kesinlikle yapılması gerektiği bazı durumlar vardır. Bunlardan ilki aldatmadır. Aldatma gibi durumlarda eşiyle yeniden devam etmek isteyen fakat bunu nasıl yapacağını bilemeyen çiftler için tek çare ilişki terapisi olmaktadır. Özellikle aldatılan kadın ise bayan psikologların yardımcı olabilme ihtimali çok daha yüksektir. Bayan psikolog Bursa gibi bir şehirde kısa sürede bulunabildiğinden ilk tercihlerden biri olmaktadır. Bu gibi durumlarda psikoloğun yönlendirmesine bağlı olarak terapi uygulamasına başlanır. Terapinin süresi çiftin durumuna göre farklılık göstermektedir.

Doğru psikolog seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Psikolog seçiminde için çoğu kişi bayan psikologlara yönelmektedir. Bursa bayan psikolog açısından oldukça gelişmiş bir şehirdir. Bayan psikologların yanında kendini daha rahat hisseden çiftler için Bursa bayan psikolog konusunda oldukça fazla seçeneği bir arada barındıran en önemli şehirlerden biri olmaktadır. Bu noktada tüm araştırmaların yapılması ve buna bağlı olarak en doğru tercihin yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.