Çocukların sağlıklı gelişimi kontrollü desteklenmelidir

Çocukların gelişim dönemlerinde yaşadıkları basit problemleri kısa sürede atlatabilmeleri ve doğru yönlendirmeler için çocuk pedagog desteği doğru bir tercih olacaktır. Çünkü erken tanımlanabilen durumlarda pedagog yönlendirmesiyle gerekiyorsa çocuk psikolog ya da psikiyatrından klinik desteği alınarak çok daha iyi bir dönem geçirmeleri sağlanacaktır. Yapılan gözlemler sonucu yapılan yönlendirmeyle birlikte uygulanması gereken yöntemle ilgili çocuk psikolog fiyatları hakkında da ebeveynlere mutlaka bilgilendirme yapılacaktır. Peki, çocuklar ne zaman pedagoga götürülmelidir?

Çocuklar pedagoga hangi durumlarda götürülmeli?

Öncelikle belirtmek gerekir ki pedagoga gitmek için çocuğun illa bir sorun yaşaması gerekmemektedir. Eğer ki çocukla doğru iletişim kurmakla ilgili tıkanılan durumlar olduğuna inanılıyorsa ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmek için de destek alınabilir. Bazı zamanlarda çocuk pedagog fiyatları hakkında da soru işaretleri oluştuğundan dolayı çekimser kalınabilmektedir. Ancak unutulmaması gereken tamamen çocuğun sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmesidir. Pedagog desteğine ihtiyaç duyulabilecekler hakkında oldukça fazla sıralama yapılabilir. Bunlara örnek vermek gerekirse :

– Aileye katılacak olan yeni bir bebeğin oluşu,

– Ebeveynlerin boşanması,

– Anne ve babanın ayrı evlerde yaşamaya başlaması,

– Anne ya da babanın işten ayrılması veya bir işe başlaması,

– Anne veya babanın çocuktan ilk defa uzakta kalacak olması ya da uzun sürecek olan şehir dışı yolculukların olması,

– Kreş ya da anaokuluna başlangıç dönemi,

– Aile içindeki bireylerin büyük kriz olayları yaşadığı dönemlerdeki olumsuz etkilerinden dolayı,

– Okul ve okulla birlikte arkadaşlarının değiştiği durumlarda,

– Aile bireylerinden birisinin yaşadığı önemli bir hastalık, kaza ve benzeri durumlardan dolayı yaşanan bir ölüm olayında,

Bunlar ve bunlara benzer olaylardan dolayı çocuğun etkilendiği gözlemleniyor ya da hissediliyorsa pedagoga danışılması faydalı olacaktır. Ayrıca çocuğun davranış değişiklikleri ve psikolojik açıdan daha fazla destekleyici olabilmek açısından da çocuk pedagog desteği alınabilmektedir. Örneğin ;

– Uyku ve beslenme düzensizlikleri yaşanıyorsa,

– Hal ve hareketlerinde ani değişiklikler oluyorsa (gergin, sinirli ya da huzursuz),

– Normal bir şekilde konuşuyorken birden kekeleyerek konuşmaya başlıyorsa,

– Suçluluk duygusu yaşıyor ve korkuları, kaygıları artıyorsa,

– Yatağını ya da kıyafetlerini altına kaçırarak ıslatmaya başladıysa gibi devam edebilecek farklı etkenlerden dolayı da pedagoga danışılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.