Ebeveynlerin, çocukları motive etme isteği her geçen gün farklı amaçlara binaen olabiliyor. Örneğin, okul ve ders çalışma ihtiyacı bunlardan bir tanesi. Çocuklar çoğu zaman eğlenmeyi tercih edip bilgisayar oyunları ile yahut günümüzde sosyal medya ile zamanlarını öldürürken ebeveynlerin istediği hiç şüphesiz kendisinin kültürel olarak gelişmesi için kitap okuması yahut okul notları için ders çalışması olacaktır ancak bu çoğu zaman pek mümkün olmaz. Zira, her çocuk biraz dağınık ve kendi eğlencesine düşkündür. Dolayısıyla, ders çalışmaktan zamanla sıkılabilir, bunun yanında bir süre sonra bu durumdan bıkabilir hale gelebilirler. Özellikle ebeveynlerin baskısı, bu bıkma haline sebep olan en büyük etkenlerden bir tanesi. Bugünkü yazımızda, özellikle ebeveynlerin çocuklarını bıktırmaması ve motive etmeyi kolaylaştırması adına birkaç öneride bulunacak; çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği hakkında tavsiyeler vermeye gayret edeceğiz. Elbette bu tavsiyeler her çocuğa göre değişmemekle birlikte genelen kabul görmüş olanlardır.

  • Onlara Bir Şeyler Vaat Edin

Vaat etmek güzel ancak gerçekleştirilmesi de belli bir düzeyde şart. Bu sebepten, öncelikle çocuklarınıza elinizden geldiğince gerçekleştirebileceğiniz vaatlerde bulunmak kaydı ile; bir şeyler teklif edin. Örneğin, ders çalışırsa çikolata alacağınızı yahut çok istediği bilgisayar oyununu -eğer buna gücünüz yetiyorsa- satın alabileceğinizi söylemeniz; kısa vadede kendisini heveslendirecektir. Bunun yanında, uzun vadeli teklifler de sunabilmenizin yine muhtemel olduğunu belirtelim. Bu durumlar çocukları genelde ateşler ve hedeflerine ulaşma yolunda iyi bir motive edici araç olarak bilinirler.

  • Baskı Yaratmayın

Çocuklarınızı motive etmek amacıyla baskı yaratmamanız en doğru hareket olacaktır. Onları, pozitif yönergelerle motive etmeniz her zaman en doğru yollardan bir tanesi olmakla beraber, ilerleyen zamanlarda negatif yönergeler kullanmanız kendisinde baskı oluşturacak ve dolayısıyla ya patlamasına ya da içine kapanmasına yol açabilecektir. Bu sebepten, elinizden geldiğince olumlu ve anlayışlı bir biçimde çocuklarınızı motive etmeye çalışmanız, onlara doğrunun ve yapılması gerekenin ne olduğunu yumuşak bir biçimde aktarmanız her zaman aranızdaki iletişimi pozitif yönde arttırır. Çocuklarınız güvende hissettiği sürece bir şeylere daha kolay motive olabilirler; unutmayın.

  • Karşılaştırmayın

Çocukların akıllarında kalan en büyük etmenlerden bir tanesi; bir başkasıyla karşılaştırılmasıdır ve her çocuk muhtemelen bundan nefret eder. Her yetişkinin nefret ettiği gibi; karnesinde takdir alamayıp teşekkür alan çocuğu, takdir alan arkadaşları ile kıyaslamak onun için ölümden beter bir deneyimdir. Bu durum onu kesinlikle sandığınız gibi heveslendirmez, aksine hevesini kırar ve sizin onu sevmediğinizi bile düşünebilir. Dolayısıyla, çocuklarınızı kimse ile kıyaslamamaya ve kendisi olmasını sağlamaya dikkat edin.

Çocuklarınızı Motive Etmeniz için 3 Öneri

Güdü veya motiv, bireyin hareket ve davranışlarını başlatan içsel güç. Davranışa enerji sağlayan organizmanın içindeki ve çevredeki güçler olarak tanımlanır. Bireyin içsel gücü ile davranışa hazır hale gelmesine güdülenme yani motivasyon denir. Psikoloji biliminde herhangi bir şeyin eksikliğine ihtiyaç denir, bu eksikliği gidermek için bireyde dolayısıyla organizmada beliren güce ise dürtü denir. Organizma eksikliğini hissettiği şeyi gidermek ister ve bu yönde bir davranış sergiler. Genel olarak bireyin ihtiyaçlarını yani eksiklikleri gidermek için belirli bir yönde hareket etmesine güdü denir. Güdüler ise davranışlara yol açar. Organizmanın ihtiyaçlarını gidermek için izlediği yol sırasıyla: ihtiyaç, dürtü, güdü ve davranıştır.

çocuğumu derse nasıl motive edebilirim, çocuğa nasıl ders çalıştırabilirim, öğrenci motivasyon etkinlikleri, iç motivasyonu arttırmak, öğrenci motivasyonu artırmak için neler yapılmalı, ilkokul 1 sınıf çocuğuna nasıl ders çalıştırılır, ders çalışmayan çocuğa okunacak dua, ders çalışmayan çocuğa ne yapılır

Çocuklarınızı Motive Etmeniz Için 3 Öneri Özet Bilgiler

  • “Oğlum zeki bir çocuk , fakat okulda çok çalışkan değil.  Ve net olan bir şey var ki, eğer çocuğunuzu motive etmek için ona baskı yaparsanız işler daha da sarpa saracaktır.
  • Çocukları Motive Etmek için 10 Öneri . Sürekli derslerinden geçemeyen ya da her yıl 100 almak yerine 50 ile gelen bir çocuğunuz mu var?
  • bizi üzmeyecek (!) ve mutlu olmalarını sağlayacak binlerce öneri veriyoruz değil mi?  İyi bir anne baba olacaksınız, çocuklarınızı motive etmek zorundasınız, bu kadar basit.
  • “Çünkü, şu an sende öncelikle ders çalışma alışkanlığını kazandırmamız gerekiyor” gibi bir açıklama, uygulamanın başlangıç mantığını çocuğun fark etmesini sağlar.
  • 1. Ailede birilerinin spor ile ilgilenmesi çocuğu bu noktada motive etmekte oldukça işe yarayacaktır.  Çocuğunuzun Fiziksel Becerilerini Geliştirmenize Yardımcı Olacak 4 Öneri .
  • MÜŞTERİYİ MOTİVE ETMEK İÇİN ÖNERİLER . 1. Müşteriler mutlu edilmişlerse geri gelirler. Mutsuz olmuşlarsa ihtiyaçlarını başka yerlerden karşılarlar.
  • MASALARI, KAPILARI DÖVÇocuklarınızı Motive Etmeniz için 3 ÖneriMEYİN! “Kötü masa al sana ah ah!”. Minicik bir düşme kazasında bile suçu masaya atıyorsak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.