Çocuklarda öğrenme güçlüğü, eğitim sırasında en çok karşı karşıya kalınan durumlardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Çocuğun kelimeleri telaffuz etme, yeni kelime öğrenmede zorluk yaşama, matematik işaretlerini karıştırma, saati öğrenme ve buna benzer durumlar, çocuklarda öğrenme güçlüğü problemine işaret etmektedir. Çocuklarda sık gözlemlenen bu problem, yetişkinlerde de karşımıza çıkmaktadır. Öğrenme güçlüğü eğer fark edilmezse kişi hayatı boyunca bu problemle yaşamını devam ettirebilir.

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların genel olarak matematik işaretlerini karıştırdığı, kelimeleri tersten okumaya meyilli olduğu, yön ve saatin öğrenilmesinde zorluk yaşadığı, bunun yanı sıra nasıl öğrenmesi ve çalışması gerektiğini bilmediği tespit edilmiştir.

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Neden Yaşanır?

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda en önemli göstergelerden biri, çocuğun ailesinde de bu problemin yaşanmasıdır. Öğrenme güçlüğü yaşayan bireylerin çocuklarının, bu problemle daha fazla karşı karşıya kaldığı belirlenmiştir. Annenin hamileliği sırasında alkol tüketimi ve oksijen azlığı gibi durumlar da öğrenme güçlüğü probleminin yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Tedavisi

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların tedavisinde ailenin ve okulun birlikte çalışması gerekir. Aileler bu süreçte çocuğa baskı yapmamalı ve öğrenme güçlüğünün tedavisi için öğrenciyi desteklemelidir. Aileler bu süreçte çocuklarının olumlu yönlerini yüceltmeli, beklentilerini çocuğun potansiyelini göz önünde bulundurarak oluşturmalı, çocuğun başarısında sadece okul başarısını değil, hayatın her anındaki başarısını dikkate almalıdır. Özellikle öğrenme güçlüğü çeken çocukların bu süreçte sevgiye ve desteğe ihtiyacı olduğu bilinmeli, çocuğu rencide edecek hamlelerden uzak durulmalıdır.

  • Öğrenme güçlüğü tedavisinde sadece çocuğa değil, ailesine de eğitim uygulanmalıdır.
  • Öğrenme güçlüğü tedavisinde ilk olarak psiko-eğitim gerçekleştirilir. Bu eğitimle birlikte çocuktaki anlaşılmamışlık hisleri, güven duygusunun zedelenmesi, psikolojik travmalar ve buna benzer çalışmalar yapılır.
  • Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuk için yeni bir çalışma planı yapılır, çocuğun daha rahat öğrenebilmesi için yöntemler geliştirilir.
  • Sürecin sonunda çocuk, zor durumlarla nasıl baş edebileceğini öğrenerek öğrenme güçlüğünün tedavisi için ilk adımı atmış olur. Öğrenme güçlüğü, sorunun doğru tespit edilmesi ile birlikte yaklaşık 8-9 aylık bir sürecin sonunda giderilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.