Çocuklarda yaygın olarak görülen hastalıklardan biri konuşma bozukluğudur. Özellikle ufak yaşta başlayan bu hastalık; çocukları konuşurken belirli harfleri söyleyememe, cümle kurarken kekeleme, beklenen yaşta konuşamama veya cümle kuracakken gereğinden fazla düşünüp yavaş konuşma gibi problemlerle karşı karşıya bırakır.

Genellikle 2 ile 5 yaşları arasında ortaya çıkan bu hastalığın fark edildiği an tedavi edilmesi çocuk için çok önemlidir. Erken dönemde tespit edilen konuşma bozukluğu, tedavinin hem daha kısa sürede tamamlanmasını hem de daha başarılı olmasını sağlar.

Çocuklarda konuşma bozukluğu fark edildiği zaman yapılacak ilk iş; çocuk nörolojisi bölümüne müracaat etmektir. Hekimin gerçekleştireceği testler ve muayenenin ardından çocuk, ebeveynleri ile birlikte konuşma terapistine yönlendirilir. Terapist, çocukta yapacağı muayene ilişkin hastalığın tedavisi hakkında bir çizelge ortaya çıkarır. Bu süreçte tedavinin ne kadar süreceği ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında aileye bilgi verilir. Çocuğun konuşma bozukluğunun ileriki evrede olması halinde tedaviye hemen başlanabilir.

Çocuklarda Kekemelik Hastalığı Ve Tedavisi

Konuşma bozukluğu olan çocukların büyük bir kısmı kekemelik sorunu ile karşılaşmaktadır. Kekemelik yaşayan çocuklar cümle kurarken akıcı bir şekilde konuşamadığı için heceleri art arda tekrarlar ve kelimeler arasında duraksama yaparlar. Bu da cümleleri yavaş kurmasına sebep olur. Kekemelik; çocukların yaşanmış olduğu bir travmaya, aileden geçebilecek genetik bir hastalığa, zihinsel gelişime veya aile ilişkilerine bağlı bir şekilde oluşan hastalığın sebepleridir.

Kekemelik yaşayan çocuk, çocuk nörolojisi hekimine götürülür. Nöroloji hekimi, çocuğun durumuna göre kekemeliğin geçeceği süreyi belirtebilir ya da çocuğu konuşma terapistine yönlendirir. Konuşma terapisti, hastalığının seviyesine göre tedavi sürecine başlar. Bu terapi sürecinde çocuğun nefes koordinasyonunu ve sözcükler arası geçişleri düzenleyerek çocuğun konuşmasındaki duraksama ve tekrarları en aza indirerek zamanla düzgün cümle kurmasını sağlar.

Çocuklarda Gecikmiş Dil Hastalığı

Çocuklarda gecikmiş dil hastalığı; çocukların beklenen yaştan daha geç veya yavaş konuşması sonucu yaşanan hastalıktır. Normal bir gelişim gösteren çocuklar 12-18 ay arasında ilk kelimelerini kurmaya başlar. 2 yaşına gelen çocuklar tek tek kelime söyleyemiyorsa, anlaşılmaz sesler çıkartıyorsa, dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu gibi şeyler yaşıyorsa çocukta gecikmiş dil hastalığı belirtileri vardır ve en yakın zamanda doktora başvurulmalıdır. Çocukta konuşma gecikmesine; işitmede sorun yaşaması, prematüre doğması, kromozomda anormallikler, ailede gecikmiş dil hastalığı yaşanması, otizm ve çevresel faktörler neden olmaktadır.

Artikülasyon Bozukluğu Ve Belirtileri

Artikülasyon rahatsızlığı; çocukların belirli harfleri doğru kullanamaması sonucu oluşan konuşma bozukluğudur. Çocuklarda yaşanan bu rahatsızlık, konuşma organlarını iyi kullanamadığı için ağız ve yüz kaslarını doğru kullanamama, yutkunma davranışlarında bozukluklar, yarık damak ve dudaklar gibi fiziksel sorunlar yaşamasına sebep olur. Çocuklarda gösterdiği belirtisi ise kelimede kullanması gerektiği belirli harflerin yerine başka bir harf koyarak söylemesidir. Örneğin ‘Araba’daki ‘R’ harfi yerine ‘L’ harfi kullanarak söylemesi, artikülasyon bozukluğuna işarettir. Çocuklarda erken teşhis tedavinin daha kısa sürmesini ve çocukların daha kolay öğrenmesini sağlar. Artikülasyon bozukluğunun giderilmesi için ilk önce çocuğa çıkaramadığı seslerin doğru şekilde telaffuz etmesi öğretilir. Çocuk doğru sesi çıkarmayı başardıktan sonra çocuğa bu sesi kelimeler ve cümle içinde kullanması öğretilir. İlerleyen zamanlarda sohbetlerle ve kitap okumayla birlikte çocukta artikülasyon bozukluğu giderilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.