Bursa Psikolog | Nermin Yurttaş

Hizmet Verdiğimiz Alanlar

Bireysel Terapi

Evlilik Terapisi

Aile Terapisi

Grup Terapisi

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Psikiyatri Danışmanlığı

Neden Bizden Hizmet Almalısınız

  Ben görüşmelerimi Bilişsel-Davranışçı Terapiyle sürdürüyorum. Bilişsel terapi gelişiminizi takip eder. Örneğin ilk seansta uyguladığımız depresyon ölçeğinden aldığınız puan ile 2 ay sonra aldığınız puan arasındaki düşüş gelişiminize dair ipucu verebilir. Bilişsel terapide ilk seansta somut hedefeler belirleriz. Terapiye devam ettiğiniz sürece bu hedeflere ulaşıp ulaşamadığınızı somut bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bir diğer yol çevrenizden aldığınız geri bildirimler. Genellikle danışanlarım çevresindeki kişilerin onlardaki değişimi farkettiklerini söyler. Ayrıca terapide öğrendiğiniz becerileri yaşam boyu karşılaştığınız sorunlarda kullanabilirsiniz. Bilişsel terapi danışana balık vermez, balık tutmayı öğretir.

 

  Depresyon, kaygı gibi bozukluklarda tedavi süreci 2-6 arası sürebilir. Evlilik terapisine ise 4-6 ay devam etmek gerekebilir. Görüşme sıklığı, danışanın durumuna göre değişmekle birlikte genellikle haftalık görüşme önermekteyim.

 

 Yapılan araştırmalar hafif ve orta düzey depresyonun terapiyle düzeldiğini, ancak ağır depresyon durumunda terapi ve ilaç tedavisinin kombine edilmesi gerektiğini göstermektedir. Yapılan araştırmalar Bilişsel-Davranışçı Terapinin depresyon tedavisinde oldukça etkili olduğunu ve hatta depresyonu ilaçla iyileşen hastalara göre nüks etme oranının çok daha düşük olduğunu göstermektedir.

 

 Özgüven eksikliğinin altında yatan birçok faktör olabilir. Hatalı anne-baba tutumları, görünüşle ilgili fiziksel bir engel, geçmişte başarısızlıkla ilgili tecrübeler gibi. Yaşam öykünüzde buna sebep olan durumun ne olduğunu düşünmek ilk adım olabilir. Özgüven eksikliği kendini sevmeme, sosyal etkileşimlerden kaçınma, bir amaç doğrultusunda adım atmaktan kaçınmak gibi pek çok farklı türde karşımıza çıkabilir.

 

Gideceğim kişi Psikolog mu, psikiyatrist mi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunu mu, sosyal hizmet uzmanı mı yoksa yaşam koçu mu olacak?

 
Randevu Al
Merhaba Randevu Talep Etmek İstiyorum
Merhaba Randevu Talep Etmek İstiyorum