Davranışlarında ve gündelik ilişkilerinde duygusal sıkıntılar yaşayan çocuklara yardımcı olmak amaçlı kullanılan metotlar çocuk terapisi olarak adlandırılır. Bu teknik ve metotlara başvurmamız gereken zamanları belirlemek için belli saptamalar yapmak gerekir. Aileler çocukları ile yakın oldukları için, çocukta görülen davranış değişikliklerini fark etmek zorlaşabilir. Bu durumda aile arasında sorunların çıkmasına neden olur. Ailelerin bu durumun objektif bir biçimde değerlendirmesi zordur.

Terapi gereken durumlar

Aşağıda ki durumlarda çocuk terapisi gerekir;

-Gelişim problemleri; öğrenme güçlükleri, otizm, tuvalet terbiyesinde gecikme, konuşmada gecikme durumları.

-Yeme bozuklukları; anoreksiya nevroza, obezite durumda ihtiyaç duyulur.

-Bağımlılık; alkol, uyuşturucu ve internet bağımlılığı gibi durumlardır.

-Agresif davranışlar; kendine zarar verme, aşırı sinir ve çevreye zarar verme davranışlardır.

-Psikosomatik şikayetler; kendini mutlu hissetmeme, içine kapanma durumlarıdır.

-Yas; ergen terapisi durumlarında sık rastlanan durumlardan biri olan, çocuğun veya ergenin aile yakınlarından birini kaybetmesi, sahiplendiği ve bakımını yaptığı bir hayvanı kaybetmesi gibi durumlardır.

-Uyku problemi

-Okul sorunu; okula gitmek istememe, derslerde başarısızlık, arkadaş arasında sorun yaşama durumu.

-Travmalar; istismar, aile içi şiddet durumu.

-Yaşam evreleri; ergen terapisi tedavisi gerektiren konulardan biridir. Anne baba arasında kavga durumu, başka bir yere taşınma, anne ve babanın boşanması durumudur.

-Duygu durum bozukluğu; ani ruh değişikliği, yapılan şeylerden zevk almamak, üzüntü, depresyon durumlarıdır.

-Cinsel kimlik bozukluğu

-Altını ıslatma durumları

Çocuk terapisi uygulamasında amaçlar

Psikolojik sorunların etkilerini ortadan kaldırmak veya günlük yaşam üzerinde ki etkisini azaltmak, tedavinin esas amacıdır. Çocuğa ve aileye duygu durum değişiklikleri ile başa çıkma yöntemlerini öğretmek diğer önemli amaçlardan biridir. Genç bireylerin problem çözme ve başkalarından yardım almaları için bireysel gelişimlerini sağlamak gerekir. Çocukları bu dönemlerde sarsılan arkadaşlık ve aile ilişkilerini düzeltmek amaçlanır, tedavi ile. Çocuklarda ve ergen bireyde meydana gelmiş olan travmaları sağlamak ve tedavisini belirlemek gerekir.

Çocuk terapisti seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Çocuk terapisti; çocukta bulunan sorunları saptayıp, tedavisini sağlayan kişidir.

Bu kişiler çocuk gelişimi konularına hakim kişilerdir. Bu konular; öğrenme, değişme, ilişki kurma, etkileşim gibi konuları içerir. Tedavi yöntemi çocuklarda çizim yaptırılarak, ergenlerde ise konuşarak yapılmaktadır. Çocuk terapisti birçok ilde mevcuttur. Bu konuyla alakalı Bursa psikolog hizmeti sunan, çocuk ve ergen dışında farklı alanlarda bölümleri bulunan, yönlendirme yapacak bir site mevcuttur. Bursa psikolog hizmetleri profesyonel ve ayrıntılı, çocuk ve ergen konulu yazılar ile bilgi veren alanlara sahiptir.

Ergen Terapisi

Ergenlik dönemi çocukluk döneminden sonra bireyin hayatının en hareketli dönemidir. Kişilik ve karakter kazanımın oluştuğu bu dönem bazı bireylerde çok sakin geçirilirken bazı bireyler için sorunlar sarmalı şeklinde sanki hiç bitmeyecek bir dönem gibi yaşanmaktadır. Genç bireyin hayatında ailenin etkisi ikinci plana düşerken arkadaş çevresi onun için daha bir önem arz etmektedir. Ergen bireyin arkadaş çevresi ona fiziksel olmayan bir baskı uygulamaktadır. Bu baskılar içerisinde din, cinsiyet rolleri, değerleri ve etnik köken gibi önemli konularda ayrı bir hassasiyete sahiptir. Ergenin çevresinde baskılar, yoksulluk, şiddet, ailevi sorunlar hatta çeteler bile olabilir. Anne ve babalar, çocuğunun yaşadığı sıkıntıları görmeyip, iyi bir ergen terapisi yardımı almasını gerektiren durumları normal bir şey olarak kabul ederse bu çatışmalar çocuk için kalıcı davranış bozukluklarına yol açabilir.

Ergen Terapisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Çocuğunuz için ergen terapisi ihtiyacı olup olmadığına karar vermek için olumsuz bir durum olmasını beklememelisiniz. Çocukluk dönemi yaşantıları ve aile içi ilişkiler sizlere bir sonraki aşama olan ergenlik dönemi için yeterli bir sinyalizasyon görevi görmektedir.  Hiperaktivite, öğrenme bozuklukları, dikkat eksikliği, ebeveyn ayrılığı, tek çocuk olma gibi durumlarda karşı karşıya olan her birey risk altındadır ve ailenin bunu çok iyi takip etmesi gerekmektedir. Benzer şekilde ergenliğe ilk adım attığı dönemde ebeveyn sorunları, depresif davranışlar, içe kapanıklık ve saldırgan tavırlar bize çocuğumuzun bir uzman ile tanışması gerekliliği hakkında yeterli ipucu olacaktır.

Her çocuk mutlaka bir belirti verecektir. Bunlar arasında istenmeyen bazı durumlar ki bunlar arasında uyuşturucu, alkol alımı, hırsızlık, okuldan kaçma ve kavga vardır. Ebeveynler bu durumlarda hayat mücadelesi içerisinde yetersiz kalabilirler. Bazen sorun çözmek adına atılan adımlar olayı içinden çıkılmaz hale getirebilir. Böyle durumlarda çocuğumuzun her anlamdaki sağlığı için bir terapist ile tanıştırmak en iyisi olacaktır.

Ergen Terapisti Görüşmesi Faydalı Mı?

Ergen asla yardıma ihtiyacı olduğunu düşünmez çünkü kimse onu anlamıyordur. Öncelikle birey ile konuşurken herhangi bir rahatsızlığı varmış gibi davranmamak gerekir. Çocuğunuzla birlikte ergen terapisi uzmanına beraber gitmeniz ve sonrasında seanslara beraber katılacağını ona söylemeniz gerekmektedir. Uzman kişi, ergen ile konuşurken istenmeyen davranışların nedenini tespit edecektir. Bu sorunları çocuğunuz ile paylaşmayacaktır. Burada en önemli görev aileye düşecektir. Terapistin tespitleri ışığında yürütülecek çalışmalar çocuğunuzun daha sağlıklı bir kişilik kazanmasında faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.