Borderline Kişilik Bozukluğu (BKB), duyguyu düzenleyen zorluklarla karakterize edilen bir durumdur. Bu, BKB yaşayan kişilerin duyguları yoğun bir şekilde ve uzun süre hissettikleri ve duygusal olarak tetikleyici bir olaydan sonra istikrarlı bir önceki ruh durumuna geri dönmeleri daha zor olduğu anlamına gelir.

Bu zorluk dürtüsellik, zayıf benlik imajı, sorunlu ilişkiler ve stres faktörlerine karşı yoğun duygusal tepkilere yol açabilir. Kendi kendini düzenleme ile mücadele etmek, kendine zarar verme (örneğin kesme) gibi tehlikeli davranışlara da yol açabilir.

Yetişkin Türkiye nüfusunun % 2-3’ünün BKB yaşadıkları tahmin edilmektedir . BKB teşhisi konan kişilerin yaklaşık% 75’i kadındır. Son araştırmalar erkeklerin BKB’den eşit şekilde etkilenebileceğini, ancak yaygın olarak TSSB veya depresyonla yanlış teşhis edildiğini göstermektedir.

Belirtiler

Borderline Kişilik Bozukluğu sahibi insanlar geniş ruh hali değişimleri yaşarlar ve büyük bir istikrarsızlık ve güvensizlik hissi hissedebilirler. Diyagnostik ve İstatistiksel Kılavuz diyagnostik çerçevesine göre, bazı anahtar işaret ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Arkadaşların ve ailenin gerçek veya hayali terk edilmesini önlemek için çılgınca çabalar.
 • İdealleşme (“Ben çok aşığım!”) Ve devalüasyon (“Ondan nefret ediyorum”) arasında değişen istikrarsız ve hızlı değişen anlık duygular.
 • Ruh halleri, değerler, görüşler, hedefler ve ilişkileri etkileyen çarpık ve kararsız benlik imajı.
 • Aşırı harcama, güvensiz seks, madde bağımlılığı veya pervasız yaşam gibi tehlikeli sonuçlara sahip olabilen dürtüsel davranışlar.
 • İntihar tehditleri veya girişimleri dahil, kendine zarar veren davranışlar.
 • Birkaç saatten birkaç güne kadar süren yoğun depresif ruh hali, sinirlilik veya endişe dönemleri.
 • Kronik can sıkıntısı veya boşluk hissi.
 • Uygunsuz, yoğun veya kontrol edilemeyen öfke – bunu genellikle utanç ve suçluluk izler.
 • Dissosiyatif duygular – düşüncelerinizden veya kimlik duygusunuzdan ya da “beden dışı” duygulardan kopma – ve stresle ilgili paranoyak düşünceler. Şiddetli stres vakaları da kısa psikotik ataklara yol açabilir.

Nedenler

Borderline Kişilik Bozukluğunun nedenleri tam olarak anlaşılmamıştır, ancak bilim adamları bunun aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktörün sonucu olduğu konusunda hemfikirdir:

 • Genetik. Hiçbir spesifik gen veya gen profilinin doğrudan BKB’ye neden olduğu gösterilmemesine rağmen, araştırmalar BKB ile yakın bir aile üyesi olan kişilerin bozukluğu geliştirme riski daha yüksek olabileceğini düşündürmektedir.
 • Çevresel faktörler. Çocuklukta fiziksel veya cinsel istismar veya ihmal ve ebeveynlerden ayrılma/kaybolma gibi travmatik yaşam olayları yaşayan insanlar BKB geliştirme riski altındadır.
 • Beyin fonksiyonu. Duygusal düzenleme sistemi BKB’li kişilerde farklı olabilir, bu da bazı semptomlar için nörolojik bir temel olduğunu düşündürür. Özellikle beynin duyguları ve karar verme / yargılamayı kontrol eden kısımları birbirleriyle en iyi şekilde iletişim kuramayabilir.

Teşhis

Borderline Kişilik Bozukluğu tanısı için kesin bir tıbbi test yoktur ve tanı belirli bir belirti veya semptomlara dayanmaz. BKB en iyi, önceki klinisyenlerle konuşmayı, önceki tıbbi değerlendirmeleri gözden geçirmeyi ve uygun olduğunda arkadaşlarınızla ve ailenizle görüşmeleri içerebilecek kapsamlı bir klinik görüşme sonrasında bir akıl sağlığı uzmanı tarafından teşhis edilir.

Tedavi

Etkili bir tedavi planı, sahip olabileceğiniz diğer mevcut durumları ele alırken tercihlerinizi de içermelidir. Tedavi seçeneklerine örnekler arasında psikoterapi; ilaçlar; ve grup, akran ve aile desteği. Tedavinin genel amacı, BKB’li bir kişinin neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenirken kendi tedavi planlarını gittikçe daha fazla yönlendirmesi.

 • Psikoterapi diyalektik davranışçı terapi (DBT), bilişsel davranışçı terapi (BDT) ve psikodinamik olarak -bunlar BKB için seçim ilk satırı psikoterapi-olduğunu. Terapötik bir ortamda duygusal düzensizlikle başa çıkmanın yollarını öğrenmek, BKB yaşayanlar için uzun vadeli iyileşmenin anahtarıdır.
 • İlaçlar bir tedavi planında etkili olabilir, ancak BKB’nin temel semptomlarını tedavi etmek için özel olarak yapılmış tek bir ilaç yoktur. Aksine, çeşitli semptomları tedavi etmek için etiket dışı çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Örneğin, duygudurum düzenleyicileri ve antidepresanlar duygudurum dalgalanmalarına ve disforiye yardımcı olur. Ve bazıları için, düşük doz antipsikotik ilaçlar düzensiz düşünme gibi semptomları kontrol etmeye yardımcı olabilir.
 • Güvenliği sağlamak için aşırı stres ve / veya dürtüsel veya intihar davranışı dönemlerinde kısa süreli hastaneye yatış gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.