Bir işi yaparken dikkati yeteri kadar toplayamama ve konsantre olmakta zorlanma gibi belirtiler dikkat dağınıklığına işaret etmektedir. Dikkat eksikliğine benzer bir durum olsa da birbirine benzer bozuklardır. Çocuklarda ve yetişkinliklerde sıkça görülen dikkat dağınıklığı durumu ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Dikkat dağınıklığı ilaçlardan yardım alınarak çözülebildiği gibi tedavi süreci ilaç kullanılmadan da işleyebilir.

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri

Dikkat dağınıklığının başlıca belirtileri arasında en dikkat çeken dikkati toparlayamamadır. Çocuklarda dikkat dağınıklığını anlamak her ne kadar zor olsa da bazı belirtiler bu soruna işaret eder ve aileyi yönlendirir. Aşağıda dikkat dağınıklığının belirtileri yer almaktadır.

  • Çocukların ders dinleme ve ödev yapma sırasında konsantre olamaması
  • Yetişkinlerin sorumluluklarını vaktinde yerine getirmemesi, işlerine odaklanmasında aşırı güçlük çekmesi
  • Yetişkinlerde verimli çalışamama durumu
  • Hem yetişkin hem de çocuklarda kişilerin yüzlerini ve isimlerini aklında tutamaması
  • Bazı seslerin bu kişileri rahatsız etmesi ve duyarlılığın artması
  • Dinleme sırasında tekrar ettirme ve okuma yaparken yeniden aynı yeri okuma ihtiyacı hissetme

Dikkat Dağınıklığını Engellemenin Yolları

Dikkat dağınıklığı probleminin üstesinden gelmek için odaklanmayı destekleyen ve güçlendiren tedavinin uygulanması gerekmektedir. Bu tedavi esnasında kişiye uygun gerekli planlamalar yapılmaktadır. Dikkat dağınıklığı sorunu yakından takip edilerek en düşük seviyeye indirilebilir.  Tedavi sonrasında kişinin yakınmaları büyük ölçüde azalmış olmaktadır.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı daha fazla probleme yol açabilen nitelikte ve uzun süreli olmaktadır. Bu nedenle dikkat dağınıklığı tanısını koymak için çocuğun ebeveyn tarafından gözlemlenmesi çok önemlidir. Çocuklarda da zaman zaman ilaçsız da baş etmenin mümkün olduğu dikkat dağınıklığını engellemenin yolları arasında düzenli uyku, motivasyon, düzenli ve dengeli beslenme bulunmaktadır.

Düzenli uyku: Düzenli bir uyku uyuyan çocuğun gün içerisindeki performansı ve derslerinde canlılığı artmaktadır. Dikkat dağınıklığın düzensiz uyku biçimine sahip bireylerde daha fazla olduğu söylenilebilir.

Dengeli beslenme: Dikkat dağınıklığı düzensiz beslenme ile doğru orantılıdır. Dengeli beslenerek dikkat probleminin üstesinden gelinebilir. Bu durumda ağırlıklı olarak ne yemeli, nasıl beslenmeli soru aklına gelenler için fındık, ceviz, yumurta gibi besinleri her gün tüketmekte ısrarcı olmaları gerektiği söylenebilir. Mutlaka vitamin ağırlıklı beslenilmelidir.

Motivasyon arttırma: Başarıyı zaman zaman doğrudan etkileyen bir etken olarak motivasyonun önemini yetişkinler kavramalıdır ve çocuklarına uygulamalıdır. Dikkat dağınıklığı yaşayan çocuğun ilgisiz olduğu alana yönelik teşviklerin yapılması gerekir.

Psikologdan yardım alarak tedavi: İlerleyen dikkat dağınıklığının çözümü için psikologdan yardım alınabilir ya da mentalup benzeri yazılım destekli pek çok uygulama ile problem ortadan kısa sürede çözülebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.